I beginning to wonder how some people can still manage to fork out $15 (now) for a cup of coffee that would take u less than $2 to whip up at home in ur old trusty blender! Branding? Mesmerising? Or stupidity? Who cares for truffles, wagyu beef and over priced ocean scavengers (read lobsters and hairy crabs) that eat dirty things by the way.
Show me budget meals.. basic ingredients.. cheap.. easy... reasobly nutritious..cant ask for much, can we now? Better than starvation.. seems where many may be heading to soon! This nasi goreng cost me less than $1.50. U buy at a stall..its $3.50!
Ok.. lets be a tiny bit generous and use a dollop of margerine instead. One clove garlic. Say 50 cents

1 egg -30 cents

Mixed veges-30 cents. 1 cup home cooked rice- say 30 cents

There u go! Cooked in hygienic environment and you know it is only your vibes that went in there!